Vacante

#vacanta Milano # vedete italia #liviu teodorescu #vacanta roma #vacanta italia #adelina pestritu #laura cosoi

3 orase din Italia preferate de vedete. Trebuie sa le vizitezi si tu

Roma, Milano si Coasta Amalfi sunt cateva dintre destinatiile preferate de vedete pentru escapadele in Italia. Fotografiile pe care le-au impartasit fanilor iti vor putea fi si tie sursa de inspiratie pentru urmatoarea vacanta!

Roma a fost alegerea lui Liviu Teodorescu pentru escapada romantica alaturi de iubita sa, Iulia. “Am vizitat Piata Navona, Pantheonul, Forul lui Augustus si am aruncat o moneda in Fontana di Trevi, ca sa ne mai intoarcem in acele locuri. Am mers mult pe jos, cand oboseam, ne opream pe cate o bancuta sau pe treptele unei piete pline de flori, am mancat la pizzeri locale si am incercat o multime de sortimente de inghetata artizanala, renumita in Roma”, a povestit Liviu Teodorescu pentru Click. „Sunt multe de vazut in Roma, iar noi nu am reusit sa bifam decat o mica parte. Abia astept sa ne intoarcem”, a concluzionat Liviu Teodorescu.

Sursa foto: click.ro

Si Laura Cosoi si-a serbat sotul tot intr-o escapada in Italia, pe Coasta Amalfi! Au vizitat casa Gretei Garbo, Orasul Muzicii, dar si satele pescaresti. Cei doi s-au bucurat de peisajele romantice, de stradutele pitoresti, gastronomia italiana, dar si de energia buna a oamenilor din aceste locuri.

"Desi Coasta Amalfi este unul dintre locurile intens frecventate de turisti, am avut surpriza ca acum sa nu fie aglomeratie asa de mare chiar peste tot. Ne-am bucurat astfel in tihna de stradutele pitoresti, extraordinara gastronomie italiana si de energia buna a oamenilor din aceste locuri. Ravello, Orasul Muzicii, este un loc care nu trebuie ratat daca ajungi in zona. Istoria si frumusetea locurilor iti vor oferi o experienta completa. Ravello este un oras foarte vechi, fondat in secolul 5 si are multe povesti de spus vizitatorilor. Este situat cumva sus, iar de la Terrazza dell’Infinito poti admira poti admira tot peisajul superb al coastei. Mie mi-a placut mult Villa Cimbrone, unde a fost gazduita si Greta Garbo, dar mai sunt multe alte locuri pe care le poti vizita (Biserica San Giovanni del Toro, Villa Rufolo sau Domul din Ravello).
Positano, acest fost sat pescaresc, este un alt loc foarte frumos, dar destul de aglomerat si comercial, dupa parerea mea. Din tot ce-am vizitat aici, Ravello si mai ales Amalfi sunt printre cele mai romantice locuri pe care le-am vazut vreodata! Le recomand cu caldura! Intr-o asemenea atmosfera, am avut sentimentul ca cineva (natura, Bunul Dumnezeu) a aranjat decorul potrivit unora dintre cele mai romantice cine pe care le-am trait – cel putin pana acum", marturiseste Laura Cosoi pe blogul personal.

Sursa foto: lauracosoi.ro

 

Pentru Adelina Pestritu, escapada la Milano s-a numarat printre cele mai agitate vizite.

„Am fost invitata la Milano Fashion Week in calitate de corespondent al unei reviste editate si tiparite in America. Am ajuns aici joi si de atunci am fost intr-o continua alergatura”, a povestit Adelina Pestritu. „Unul dintre designerii pe care i-am prezentat la Milano nu a reusit sa termine in timp util tinutele si a trebuit sa stau in aeroport sa le astept. Practic, am agitat tot echipajul avionului, dar am reusit sa-mi duc la bun sfarsit misiunea cu doua minute inainte de a decola avionul”, a marturisit bruneta.

„Am ajuns sa alerg pe tocuri de 20 de centimetri de parca eram in adidasi. Si in restul timpului, cat m-am mai plimbat pe strazi, in pauze, tot pe tocuri eram. Am batut recordul. Durerea de picioare a fost crunta, aproape de lacrimi. Efectiv mi-am dorit sa ma ascund undeva sa ma pot descalta”, a mai povestit Adelina.

Practic, a fost cea mai plina si mai agitata vacanta a ei de pana acum. Momentele sale de rasfaterau pauzele de masa, cand se aseza la cate o terasa cocheta si savura o portie de paste. „Sunt preferatele mele! in Italia se gasesc cele mai bune paste si cea mai reusita pizza. Mi-au placut mult si risotto cu pesto, rosii si capere, a fost delicios”. Cel mai mare regret al brunetei a fost faptul ca nu a avut timp de cumparaturi. Asa ca si-a propus sa revena la Milano!

Tu ce oras din Italia ai vrea sa re/vezi?

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Articole din vacante-calatorii

Cauta-ti perechea