Muzica

#melodii #versuri

5 melodii celebre pe versurile lui Adrian Paunescu

Cultura romaneasca este mult mai saraca fara . Controversat poet, publicist si om politic. Adrian Paunescu a fost cel care inainte de '89 a reusit sa insufle celor despre care spunea ca sunt “generatia in blugi” pasiunea pentru muzica si poezie.

Paunescu a fost totodata si un textier valoros, el semnand  versurile multor din muzica romaneasca .

Tatiana Stepa - "Copacii fara padure"

Tatiana Stepa si-a facut intrarea in Cenaclul Flacara , condus de Adrian Paunescu, in 1982, ramanand in componenta lui pana in 1985. Melodia “Copacii fara padure” a fost compusa de Tatiana Stepa si Adrian Paunescu in 1994,  pe drumul dintre Ramnicu Valcea si Manastirea Cozia. “Copacii fara padure”  ramane in memoria iubitorilor de folk drept cel mai reprezentativ cantec din repertoriul Tatianei Stepa.

De altfel,  regretata folkista a colaborat cu Adrian Paunescu la publicatiile pe care acesta le scotea, „Totusi iubirea” si „Vremea”, ajungand chiar sa tehnoredacteze cartile poetului.

 

Iris - "Trenul fara nas"

Cristi Minculescu , solistul trupei Iris, recunostea in urma cu trei ani intr-un interviu ca Adrian Paunescu  a fost un al doilea tata pentru trupa sa.

Iata geneza celei care avea sa devina una dintre cele mai iubite compozitii Iris, asa cum si-o aminteste Nelu Dumitrescu, tobarul grupului: “Eram la Eforie Nord, in vara lui 1983. Adrian Paunescu ne-a spus: ‘Voi, Iris, ce noutati aveti?’. ‘Avem o idee - a lui Marti Popescu  (n.r. – basistul trupei in perioada 1982-1984)  -, o piesa fara versuri’. ‘Cam cum e?’. Nutu (n.r. – Nutu Olteanu, chitaristul Irisul-ului din acea perioada) a cantat ceva din chitara ‘ta-ta-ta-tam’ si ceva din voce, usor. Dom’ Paunescu statea la o masa, noi vorbeam si el scria. Ai fi zis ca si-a facut tema dinainte - dar de unde? - ca nici nu stia piesa! Si a facut-o pe loc! Ne-a intins hartia: ‘Ia luati asta si cantati, ia vedeti cum e!’. Am luat textul si s-a potrivit perfect. A stiut despre ce e vorba: despre rock, in general despre artistul roman fara bani, despre fanul roman, care nu are bani sa vina la spectacole, si care dadea 25 de lei ca sa vina sa ne vada.”

- “Iluzia unei insule”

Compozitia pe versurile lui Adrian Paunescu a aparut in 1982, pe “Veac XX”, cel de-al doilea album al lui Valeriu Sterian , un alt reprezentant de seama al folkului romanesc.



 

Stefan Hrusca - “Ruga pentru parinti”

Gratie lui Adrian Paunescu si Cenaclului Flacara, Stefan Hrusca si-a facut debutul in lumea muzicii. Se intampla in 1981. Stefan Hrusca isi aminteste cu placere de cei trei ani de concerte cu Cenaclul Flacara. „Au fost cei mai frumosi ani ai tineretii, dupa anii de liceu. Au fost anii cand am realizat ca meseria asta a mea e cea mai potrivita. Aceea a fost o perioada plina de creatie, atunci am invatat eu foarte multe lucruri de la lectiile adevarate de istorie pe care ni le spunea Paunescu, despre faptul ca poti sa creezi frumosul, poti sa stapanesti o mare masa de oameni doar prin muzica.“, declara Hrusca in 2007 pentru Evenimentul Zilei.

Piesa “Ruga pentru parinti” este una dintre cele mai valoroase piese rezultate in urma colaborarii folkistului cu Adrian Paunescu. De altfel, melodia a fost ani de-a randul interpretata in concerte si de Gil Dobrica.

Vasile Seicaru - "Actorul"

Vasile Seicaru a intrat in in 1978, unde a stat pana in 1984. “In Cenaclu am compus cele mai apreciate de public, dar si cele mai valoroase cantece din repertoriul meu. Intr-un mare procent,  pe vremea aceea cantam cantece scrise pe versurile lui Adrian Paunescu”, scrie artistul pe site-ul sau oficial.

Vasile Seicaru spune ca majoritatea cantecelor sale erau scrise pentru el. “Poeziile au fost facute in turneu, nu le-am luat din nico carte. Au fost niste experiente pe care le-am trait pe viu. Poetul a scris versurile, iar eu am scris muzica", a declarat Seicaru pentru Libertatea.

“Aruncarea in valuri”, “La adio” , “Antiprimavara” , “Actorul” sunt doar cateva dintre piesele ale caror versuri au fost semnate de Adrian Paunescu.
 

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Cauta-ti perechea