Filme

#steven spielberg #curiozitati #regizor #regizor film

9 lucruri mai putin cunoscute despre Steven Spielberg

Stiai ce meserie si-ar fi dorit sa practice Steven Spielberg in cazul in care nu devenea regizor? Sau ca a reusit sa termine facultatea abia la varsta de 55 de ani? Mai multe curiozitati despre regizorul lui "Jurassic Park" te asteapta in cele ce urmeaza.


1. Steven Spielberg a avut ocazia sa apara in videoclipul "Liberian Girl" al lui Michael Jackson. In acelasi clip mai pot fi vazuti, printre altii, John Travolta, Whoopi Goldberg, David Copperfield si Paula Abdul.

2. Steven Spielberg a fost invitat sa scrie pentru revista britanica "Empire", cu prilejul implinirii a 20 de ani de la prima aparitie a publicatiei. Articolele semnate de faimosul producator si regizor au aparut in numarul din iunie 2009.

3. Steven Spielberg sustine ca nu a baut niciodata o ceasca de cafea, cineastul povestind ca uraste aceasta bautura inca din copilarie.

4. Steven Spielberg respecta cu sfintenie weekend-urile. "Nu lucrez in weekend. Weekend-urile sunt pentru copiii mei", marturisea Spielberg intr-un interviu.

5. Persoana cu care Spielberg a colaborat cel mai bine este regizorul si producatorul George Lucas. "El este cel mai bun sef pe care l-am avut vreodata pentru ca este cel mai talentat sef de care am avut parte", a adaugat Steven Spielberg.

6. Steven Spielberg a abandonat cursurile Universitatii din California in anul 1965, preferand sa accepte postul de regizor de televiziune oferit de studiourile Universal. Cineastul a reusit sa-si finalizeze studiile abia in 2002, la varsta de 55 de ani, obtinand diploma care atesta specializarea in film si arte electronice.

7. Spielberg sustine ca, daca nu s-ar fi apucat de regie, ar fi optat tot pentru un job legat de industria cinematografica: cel de compozitor de muzica de film.

8. Potrivit estimarilor revistei Forbes, averea lui Steven Spielberg depaseste 3 miliarde de dolari.

9. Steven Spielberg este un mare sustinator al Partidului Democrat din SUA. La campania electorala din 1996, regizorul a donat 100.000 de dolari acestei formatiuni politice.

Sursa foto: aceshowbiz.com

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Articole din cinema

Cauta-ti perechea