Filme

#hollywood #matrix #rocky #moulin rouge

5 lectii de viata "made in Hollywood"

Hollywoodul face filme care merg, care se vand bine peste tot si pune accent pe teme sau clisee pe care publicul vrea sa le vada mereu pentru ca pur si simplu le place. Si cum dictonul “Clientul nostru, stapanul nostru”, se aplica perfect in cetatea filmului, avem de-a face cu o serie interminabila de filme cu repetitie. Personajul umilit pe tot parcursul filmului castiga in final potul cel mare, ratatul are parte pana la urma de cea mai tare gagica din film, supereroii nu o incaseaza niciodata sau blondele sunt oameni de stiinta la NASA…va suna cunoscut? Pai, pentru ca le-ati tot vazut si poate au ajuns deja sa va enerveze cand le vedeti “stoarse” de la un an la altul.

Noi am alcatuit un top al cliseelor la care Hollywood-ul ar trebui sa renunte o data pentru ca sunt pur si simplu “fumate”:

1. Tehnologia este periculoasa si in cele din urma ne va distruge

i robot“Logica” asta apare cam in toate SF-urile, mai vechi sau mai noi, de genul Terminator, A.I., The Matrix sau I, Robot. Tehnologia inseamna in primul rand schimbare si mai toti ne temem de ea. In anii ’50, toata lumea se temea de energia atomica si acest aspect se reflecta cel mai bine in filmele din acea perioada, cand orice dezastru se producea din cauza energiei atomice. In anii ’80, lucrurile se schimba si Hollywoodul se adapteaza. Cum energia atomica devenise un lucru obisnuit, era nevoie de un substitute cauzator de panica globala.

Si asa a devenit cutia aceea mica si mult mai inteligenta decat noi, numita computer, spaima numarul 1 a planetei. Publicului i s-a implantat ideea ca, cu cat devin mai sofisticate si upgradate, computerele vor dobandi in final o constiinta proprie si vor incepe sa ia capetele celor care le-au tinut in sclavie, pe birou. Asa ca, atentie mare. Intr-o zi s-ar putea sa vedem la stirile de la ora 5 cum un laptop nevrotic si-a omorat “stapanul”.

De ce ar trebui eliminata aceasta tema? Pentru ca nu prea mai tine. Noile generatii au crescut in preajma computerelor si hackuiesc sisteme de securitate de la 3 ani. Deci, cam greu sa le vinzi tinerilor de azi o asemenea idee.

Urmareste trailerul filmului SF I, Robot.



2. Nu trebuie sa iei nicio initiativa in viata pentru ca ai un talent ascuns si cineva sau cumva il va descoperi

Nu v-ati saturat de povestea cu starul cutare a fost descoperit la 15 ani in timp ce se dadea cu rolelematrix prin parc? Se pare ca orice vedeta asteapta sa fie descoperita. Asadar, daca asa ti-e scris, nu ai cum sa te opui destinului “crud”.

In ce filme ni s-a spalat creierul cu brilianta idee? In Star Wars, The Matrix, Harry Potter, Wanted si in cam 90% din filmele fantastice, ca doar de asta se si numesc asa. Ce invatam din ele? Ca orice soarece de birou ratat, care-si petrece viata in spatele unui monitor poate fi un super action-man capabil sa impuste aripile unei muste…in zbor! Vedeti? Viata nu este atat de grea pe cat pare pentru ca nu ti-ai descoperit inca acel talent ascuns care sa te parasuteze in galaxia celor care se autoalinta cu porecla “The One”. Nu stiti kung-fu si vreti sa va reglati urgent conturile cu un vecin nesuferit? Nimic mai simplu. Conform manualului de Hollywood, daca va introduceti cablul de alimentare al computerului in ceafa, veti descarca toate tehnicile de care aveti nevoie in doar cateva secunde. Desi, in afara Matrixului s-ar putea sa nu functioneze.

Cand n-o sa mai vedem filme pe acest subiect? Niciodata, pentru ca toti visam sa fim supereroi, mascati sau nu, si sa tabacim fundul unei persoane care ne enerveaza. Si, intre noi fie vorba, nimeni nu vrea sa mearga la cinema pentru a i se aminti cat de ratat/a si de ne-special este.

Urmareste trailerul filmului de actiune Wanted.


3. Corporatiile exista numai ca sa faca rau

wall streetNimic mai adevarat. Si eu sunt de acord cu aceasta idee pe care am tot vazut-o in filmele, culmea, recompensate cu Oscar: Erin Brokovitch, The Rainmaker, Fight Club, Michael Clayton, The Constant Gardener, Wall Street si, mai nou, Wall-E sau Iron Man.

Este usor sa faci publicul sa deteste o corporatie condusa dintr-un birou obscur de un batranel hidos si insetat de putere si bani (ca orice om de altfel), care trimite asasini platiti pe urmele angajatilor tradatori ce incearca sa-l impiedice sa mai taie copacii din padurile amazoniene sau sa testeze medicamente experimentale pe populatiile sarace din Africa. Corporatiile sunt intotdeauna rele, nepasatoare si inumane si asta chiar nu e greu de crezut. Mai ales ca, la un moment dat, toti am fost pacaliti de o astfel de corporatie, fie ca am mancat un hamburger proaspat de la Mac si am ajuns la urgenta, fie ca am instalat Windows Vista.

Problema este ca toate filmele, de la desene animate la filmele de actiune sunt realizate de asemenea corporatii gigant care invart lumea. Un paradox, o sa spuneti. Mai conteaza avand in vedere ca acest gen de filme aduc incasari colosale corporatiilor producatoare? Si ce daca ne dam singuri cu stangul in dreptul? Publicului ii place. Concluzia: o sa mai curga multe filme pe ecrane pe aceeasi tema si cu exact aceleasi personaje.

Urmareste trailerul filmului Iron Man.


2. Dragostea invinge intotdeauna

Tema preferata a tuturor, mai ales a femeilor trecute de prima tinerete, divortate sau singure.moulin rouge Hollywoodul are grija si de ele si le serveste din timp in timp portii generoase de amor daramator de orice bariere in filme precum Titanic, Moulin Rouge, orice comedie cu Hugh Grant sau Sandra Bullock sau amandoi (vezi Two Weeks Notice).

In 7 din 10 filme lumea nu sare in aer din cauza energiei atomice, nici nu e distrusa de roboti, computere, extraterestri sau de alte cataclisme, ci explodeaza din cauza “chimiei” dintre un el si o ea, care s-au vazut, s-au placut si nimic nu poate sta in calea fericirii lor. De asta se si spune ca dragostea invinge tot. Chiar asa este…cel putin la Hollywood.

Nu conteaza ca el sau ea este casatorit, ca are copii, ca sufera de o boala incurabila sau contagioasa, ca este jumatate om jumatate sirena sau vorbeste alta limba, dragostea trece peste orice obstacole si le umple de lacrimi si idei proaste pe femeile care se agata apoi de bratul iubitului sau sotului in incercarea de a copia sau adapta povestea vanduta de film la propria realitate. Cred ca v-ati dat seama ca atunci cand strategia asta nu tine, apare divortul, separarea sau mai mult decat faimosul “nu este vina ta, e a mea” (it’s not you, it’s me). Cat vom mai avea parte de filme in care dragostea invinge mereu? Atat timp cat vor exista barbati si femei pe planeta.

Urmareste trailerul filmului Moulin Rouge.



1. Ratatul castiga intodeauna pentru ca…merita

rockyDe obicei ratatul este ori foarte urat (dar are o calitate morala care-l scoate in fata) ori foarte sarac (si atunci ajunge inevitabil CEO la una din corporatiile de care vorbeam mai sus) ori foarte slab fizic (caz in care va deveni, evident, campion mondial la un sport cu batai: box, karate, etc).

Filmele care glorifica mitul ratatului si-l ridica la rang de lectie de viata sunt multe: Karate Kid , seria Rocky si cam oricare alta productie despre sport. Culmea este ca ratatii sunt intotdeauna personajele pozitive, desi sunt niste pierde vara, care ajung sa se confrunte cu niste baieti rai, mai talentati sau mai bine pregatiti – cei care au tras o viata de fiare ca sa arate ca Arnold sau au cotonogit sute de nefericiti ca sa ajunga sa se bata ca Van Damme.

Cu un antrenament de cateva saptamani, ratatii se transforma peste noapte in campioni la lupte sau genii care salveaza planeta. Lectia: daca esti sau te simti ratat, tanjeste dupa un pumn in fata care sa-ti demonteze ochelarii si sa te trimita in prima sala de forta ca sa le arati tu pe urma… De ce plac asemenea povesti? Pentru ca ne identificam cu ratatul sau il simpatizam, pentru ca traim intens “drama” lui si ne dau lacrimile la final cand este ridicat si purtat pe umeri de o multime extaziata de victoria lui. Cat o sa ni se mai repete lectia asta de viata? As vrea si eu sa stiu.

Urmareste trailerul filmului Rocky Balboa.



Daca vrei sa afli mai multe si sa fii la curent cu ce au mai facut vedetele din lumea filmului, aboneaza-te la Newsletterul Cinema.acasa.ro

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Articole din cinema

Cauta-ti perechea