De prin lume adunate

#teatru #premiile uniter #gala #teatrul national #victor rebengiuc #mariana mihut #dorina chiriac

Nominalizarile la Premiile Uniter

Gala Premiilor Uniter este unul dintre cele mai importante programe ale Uniunii, initiat si coordonat de Ion Caramitru. Aceasta gala se desfasoara anual, inca din 1991. Premiile Uniter se acorda pentru cel mai bun spectacol, cel mai bun regizor, cel mai bun scenograf, cel mai bun actor, cea mai buna actrita, critica teatrala, teatru radiofonic, teatru TV si pentru debut.

Senatul Uniter mai decerneaza si premiul pentru intreaga activitate, in scenografie, critica si istorie teatrala, actrita, actor, regie, premiile speciale pentru spectacolul de circ, pentru teatrul de copii, pentru coregrafie in arta spectacolului, pentru teatrul de papusi si marionete, pentru teatrul de revista, premiul de Excelenta, premiul Mecena, premiul pentru Cea mai buna piesa romaneasca a anului, premiul pentru cea mai buna montare a unei piese britanice contemporane este acordat de Consiliul Britanic. Trofeul care insoteste premiile este opera artistului plastic Ion Bitzan.

Juriul este format din criticii Magdalena Boiangiu, Victor Scoradet si Ionut Sociu, iar Premiile Uniter vor fi acordate in cadrul unei gale programate pe 13 aprilie, la Teatrul National din Bucuresti.

Pentru anul 2009 nominalizarile sunt urmatoarele:

"Cea mai buna piesa de teatru radiofonic":

  • Ionesco, cinci piese scurte, in regia lui Alexandru Dabija
  • Planeta mediocrilor, de Ioan Grosan, in regia lui Attila Vizauer
  • Ucigas fara simbrie, de Eugen Ionesco, in regia lui Lucian Giurchescu

"Cel mai bun spectacol":

  • Ivona, principesa Burgundiei, o productie a Teatrului "Tamasi Aron" din Sfantu Gheorghe
  • Omul Perna, productie a Teatrului "Maria Filotti" din Braila
  • Trei surori, productie a Teatrului Maghiar de Stat din Cluj-Napoca.

"Cel mai bun regizor":

  • Radu Afrim, pentru regia spectacolului "Omul Perna", de la Teatrul "Maria Filotti", din Braila
  • Laszlo Bocsardi pentru regia spectacolului "Ivona, principesa Burgundiei", de la Teatrul "Tamasi Aron" din Sfantu Gheorghe
  • Gabor Tompa, pentru regia spectacolului "Trei surori", de la Teatrul Maghiar de Stat, din Cluj-Napoca.

"Cea mai buna scenografie":

  • Jozsef Bartha, pentru decorul spectacolului "Ivona, principesa Burgundiei", de la Teatrul "Tamasi Aron" din Sfantu Gheorghe
  • Andrei Both, pentru decorul spectacolului "Trei surori", de la Teatrul Maghiar de Stat din Cluj-Napoca
  • Velica Panduru, pentru decorul spectacolului "Boala familei M", de la Teatrul National „Mihai Eminescu”, din Timisoara.

"Cel mai bun actor in rol principal":

  • Laszlo Matray, pentru rolul Printul Filip din spectacolul "Ivona, principesa Burgundiei", de la Teatrul "Tamasi Aron" din Sfantu Gheorghe
  • Victor Rebengiuc, pentru rolul Willy Loman din spectacolul " Moartea unui comis voiajor ", de la Teatrul Bulandra din Bucuresti
  • Zsolt Bogdan, pentru rolul Versinin, din spectacolul "Trei surori", de la Teatrul Maghiar de Stat Cluj-Napoca

"Cea mai buna actrita in rol principal":

  • Dorina Chiriac, pentru rolul Ioana, din spectacolul "Ioana si focul", de la Teatrul de Comedie Bucuresti
  • Imola Kezdi, pentru rolul Masa din spectacolul "Trei surori", de la Teatrul Maghiar de Stat Cluj-Napoca
  • Mariana Mihut, pentru rolul titular din spectacolul "Lear", de la Teatrul Bulandra din Bucuresti.

"Cel mai bun actor in rol secundar":

  • Andras Hathazi, pentru rolul Andrei din spectacolul "Trei surori" de la Teatrul Maghiar de Stat, Cluj-Napoca
  • Sorin Leoveanu , pentru rolul Lucio din spectacolul "Masura pentru masura" de la Teatrul National „Marin Sorescu” din Craiova
  • Tibor Palffy, pentru rolul Sambelanul din spectacolul "Ivona, principesa Burgundiei", de la Teatrul "Tamasi Aron" din Sfantu Gheorghe.

"Cea mai buna actrita in rol secundar":

  • Valeria Seciu, pentru rolul Gloucester din spectacolul "Lear", de la Teatrul Bulandra Bucuresti
  • Tunde Skovran, pentru rolul Natasa din spectacolul "Trei surori", de la Teatrul Maghiar de Stat Cluj-Napoca
  • Ada Simionica, pentru rolul Hilda, din spectacolul "And Bjork, of course", de la Teatrul „Toma Caragiu” din Ploiesti.

"Cel mai bun debut":

  • Ioana Anastasia Anton, pentru rolul Ofelia din spectacolul "Hamlet", de la Teatrul Metropolis Bucuresti
  • Florina Gleznea, pentru rolul Martha din spectacolul "Cui i-e frica de Virginia Wolf", de la Teatrul Act din Bucuresti
  • Ionut Grama, pentru rolul George din piesa "Cui i-e frica de Virginia Wolf", de la Teatrul Act din Bucuresti

Alte premii:

  • Premiul de Excelenta: Olga Tudorache
  • Premiul pentru intreaga activitate: Margareta Pogonat si Mitica Popescu.
  • Premiul de excelenta in scenografie: Dan Nemteanu
  • Premiul de excelenta pentru regie: Gelu Colceag
  • "Critica de teatru": Alice Georgescu.
  • Premiul special pentru muzica de teatru: Vlaicu Golcea.
  • Premiul special pentru coregrafie in arta spectacolului: Pastorel Ionescu.
  •   2009-03-11
  •  
  •   comentarii

Articol scris de

Mihaela Rotaru

Vezi toate articolele

Articole din noutati

Sfatul expertului


Citeste pe Romaniatv

Cauta-ti perechea

Sfatul expertului

Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii