De prin lume adunate

#activitati timp liber #activitati #timp liber

5 activitati pe care le poti face in timpul liber doar tu

Timpul a devenit treptat cel mai mare dusman al nostru. Pentru unele persoane este chiar un lux greu de intalnit. Captivi intre cariera si familie, uitam de cele mai multe ori sa ne ingriim si de propiul suflet. De multe ori, atunci cand apare un interval de timp liber, nu stim cum sa il fructificam mai bine. Fara sa ne dam seama il irosim. Apoi regretam ca nu am stiut cum sa-l gestionam. Paradoxal, cateodata nici nu avem timp sa ne gandim la asta. A trecul… de intors nu se mai intoarce! insa daca vrem, putem gasi cateva momente magice doar pentru noi. Ce poti face?

1. Mergi la un spectacol

Indiferent daca e vorba de o piesa de teatru cu actorii preferati, un film sau un concert al trupei indragite cu siguranta acele clipe te vor deconecta de la toate grijile si te vor ajuta sa-ti incarci bateriile pentru urmatoarea perioada. Alegerea o faci si in functie de starea de spirit. in timp ce la teatru si cinema trebuie sa urmaresti in liniste piesa sau filmul, la concert poti canta si dansa eliminand astfel toata energia negativa acumulata din cauza stresului.

2. Mergi la cumparaturi

Shoppingul este ca o terapie. Pana acum nu am auzit pe nimeni care sa afirme ca uraste sa mearga la cumparaturi. Poate doar daca merge intr-un magazin care vinde produse care nu se potrivesc cu gustul si nevoile persoanei in cauza. La final, dupa ce vei ajunge acasa cu produsele preferate vei avea cu siguranta o senzatie de satisfactie care te va face sa te simti mult mai sigur pe propria persoana.

3. Calatoreste

Si calatoria poate fi incadrata ca fiind o terapie. Cunosti locuri noi, cunosti oameni noi, afli diverse informatii interesante despre locurile vizitate. Poti combina foarte bine calatoria cu o sesiune de cumparaturi. Sau pur si simplu te poti bucura de o plimbare intr-un loc linistit, care sa te ajute sa-ti aduni gandurile si sa meditezi mai intens la propria-ti viata.

4. Citeste o carte

Citind, iti hranesti atat mintea cat si sufletul. O carte buna te va face sa uiti de toate problemele cotidiene si nu te va lasa sa o lasi prea usor din mana daca este captivanta. Nu am sa ii cred niciodata pe cei care afirma ca nu au timp sa citeasca. Merg pe premisa "daca vrei poti!". Dar trebuie sa-ti si placa.

5. Mergi la spa

Ai nevoie de cateva clipe magice doar pentru tine? Atunci mergi la spa! O vizita la un astfel de salon te va ajuta sa elimini stresul, sa cresti increderea in tine, sa-ti detoxifici organismul si sa te relaxezi. Cu siguranta vei simti o schimbare inca de la prima sedinta.

Indiferent daca alegi sa te bucuri de cele scrise mai sus, sau ai tu propriile activitati care te ajuta sa te relaxezi, important este sa gasesti ceva care sa te faca fericit/a. Pana la urma, pentru a ii face pe cei din jurul nostru sa fie fericiti trebuie si noi sa fim.

Advertorial

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Articole din noutati

Top

Cauta-ti perechea