Muzica

#pop #alte-genuri #adela popescu #lucruri inedite

10 lucruri pe care nu le stiati despre Adela Popescu

Romanii s-au indragostit de Adela Popescu, tanara de 23 de ani cu un succes fenomenal in telenovele si unul moderat in muzica. Nu o spun eu, ci sutele de mesaje postate pe forumuri, bloguri sau in comentariile stirilor. 

Si pentru ca stim ca multi dintre voi o admirati pe Adela, v-am pregatit in cele urmeaza o lista cu zece lucruri mai putin cunoscute despre cea care in prezent poate fi vazuta la televizor jucand in Aniela, primul serial romanesc de epoca. 

1. Primul rol din cariera Adelei a fost cel din serialul romanesc In Familie. Se intampla in 2002, pe cand Adela Popescu avea doar 16 ani. Chiar daca nu a fost distribuita intr-un rol principal, filmarile la “In familie” au ajutat-o pe Adela sa se familiarizeze cu camera de luat vederi. Doi ani mai tarziu Adela a devenit cunoscuta si indragita de multi romani gratie rolului din telenovela Numai iubirea
 
2. Adela Popescu se poate lauda cu faptul ca a fost pe aceeasi scena cu tenorul italian Alessandro Safina , artistul care de-a lungul carierei a colaborat cu Elton JohnSarah Brightman si Rod Stewart. In iunie 2008, miile spectatori de la Sala Palatului au avut ocazia sa-i vada si sa-i auda cantand impreuna Luna ( Only You ), tema muzicala principala a telenovelei Clona.
 
 
3. V-ati intrebat daca exista vreo legatura intre Adela Popescu si Elena Gheorghe? Nu, Adela Popescu nu a cantat in Mandinga si nici nu a reprezentat Romania la Eurovision. Cele doua cantarete au cantat dance in adolescenta, fiind colege in Viva, o trupa croita pe tiparul formatiilor dance de la inceputul anilor 2000 (CandyAndre, Bambi). 

4. Si daca tot am pomenit de colaborari trebuie sa mentionam ca Adela Popescu a cantat cu cei de la 3rei Sud Est. Daca sunteti un pic atenti la “Clipe”,  single-ul cu care constantenii erau in topuri in 2003, veti auzi pret de cateva secunde si vocea Adelei. De altfel, Laurentiu Duta, unul dintre membrii trupei, s-a implicat cativa ani mai tarziu si in cariera muzicala a Adelei, compunandu-i piese pentru albumul “Lacrimi de iubire”.
 

5. Multi dintre voi probabil stiti ca Adela Popescu are cont de hi5.  Ce nu stiti este ca artista a trebuit sa renunte la el pentru ca niste indivizi priceputi intr-ale calculatorului s-au gandit sa-i sparga contul. Sanse mari sa-si faca alt profil pe hi5 nu mai sunt, asa ca va sfatuiesc sa va reorientati catre Twitter, o alta retea de socializare unde Adela Popescu si-a facut cont.

6. Atunci cand era de-o schioapa, Adela Popescu spunea ca isi dorea sa devina vanzatoare la benzinarie. Cel putin asa marturisea intr-un interviu Doina Popescu, mama Adelei.
 
Adela Popescu
“De cand a inceput sa mearga pe la 8-9 ani la festivaluri de muzica usoara si a inceput sa cante la clubul copiilor, apoi a aparut si la televizor, si-a schimbat optiunea si a spus ca vrea sa ajunga cantareata”, a declarat mama Adelei.

7. Adela Popescu si-a facut debutul in “cariera” de soferita la bordul unei Skoda Octavia, care apartinea scolii de soferi. Prima masina proprietate personala a fost insa a fost un mercedes a klasse modelul 180.
 
In prezent, Adela Popescu conduce un Opel Antara, o masina de teren de care este extrem de multumita: “Imi plac masinile care imi ofera siguranta. Chiar daca sunt din ce in ce mai pasionata de condus, nu elimin din calcul siguranta. Masina pe care o conduc este o masina puternica si dispune de o gama larga de optiuni de siguranta de ultima ora”.

8. A invatat sa fumeze pentru prima oara “gratie” lungmetrajului Weekend cu mama, in regia lui Stere Gulea. In film Adela joaca rolul Cristinei, o tanara dependenta de droguri, careia viata nu ii iarta niciuna dintre deciziile gresite pe care le-a luat.   “Mi s-a dat sarcina de lucru sa fumez. In prima zi de filmare pufaiam pentru ca mi s-a parut maximul pe care pot sa-l dau”, declara Adela dupa premiera filmului. Regizorul insa a oprit filmarea si nu a reluat-o decat atunci cand Adela a reusit sa traga fumul in piept ca adevaratii fani ai nicotinei.  
 
 
9. Un lucru inedit pentru Adela este acela ca a reusit “performanta” de a filma in frigiderele de la morga. Mai mult decat atat, in pauzele dintre filmari s-a gandit ca ar trebui sa impartaseasca experienta cu cei dragi. Asa ca s-a fotografiat cu telefonul intinsa pe o targa si le-a trimis mamei si fratilor sai un SMS cu textul: "Salutari de la morga." Evident ca telefoanele au inceput sa sune imediat.

10. Adela Popescu injura ca la usa cortului in Weekend cu mama. Daca aveti ocazia sa vedeti acest film, veti fi socati de avalansa de injuraturi pe care le scoate pe gura. Cu siguranta asa ceva nu o sa auziti prea curand in Aniela.

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Top

Cauta-ti perechea